znalecky posudok dom

Znalecký posudok: Ako sa vyvíjajú ceny nehnuteľnosti na Slovensku? Podľa štatistiky klesajú aj v 2Q 2023

Medzikvartálny pokles cien nehnuteľností v 2. štvrťroku 2023 dosiahol 2,3 %. Zatiaľ čo ceny bytov pokračujú v poklese, ceny domov stagnujú. Výraznejší cenový pokles sme zaznamenali na strednom a východnom Slovensku. V Trnavskom kraji sa ceny prakticky nezmenili a v Nitrianskom veľmi mierne rástli. V porovnaní s cenovým vrcholom v júli minulého roku sú dnes nehnuteľnosti lacnejšie o 9 %.

V 2. štvrťroku 2023 poklesli ponukové ceny nehnuteľností na bývanie o 2,3 % v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom. Do záporných čísiel sa dostalo už aj medziročné tempo rastu, ktoré dosahuje -6,5 % (graf 1). Priemerná cena sa medzi štvrťrokmi znížila o 58 EUR/m2 na 2498 EUR/m2. Výrazné príspevky k cenovému poklesu má nad rámec tradične silného Bratislavského kraja aj Košický a Žilinský kraj (graf 2)

Ako sa vyvíjajú ceny bytov a domov v roku 2023?

Priemerná cena bytov dosiahla hodnotu 2711 EUR/m2, čo zodpovedá medzištvrťročnému poklesu o 3 % (medziročne -8 %). Ceny najväčších bytov si mierne polepšili, ostatné typy však zlacneli približne v podobnej miere. Priemerná cena domov sa v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom prakticky nezmenila, evidujeme posun o +0,7 % na úroveň 1944 EUR/m2 (medziročne -2,1 %).

Ceny nehnuteľností v 2. štvrťroku klesali vo väčšine krajov. Výnimkou je Nitriansky kraj, kde ceny mierne vzrástli (+1,3 % oproti minulému štvrťroku), zatiaľ čo v Trnavskom stagnovali.

Ceny klesli výrazne v Prešovskom (5,1 %), Košickom (4,9 %), Trenčianskom (4,6 %) a Žilinskom kraji (4 %).
V Prešovskom kraji stojí za aktuálnym vývojom najmä pokračujúci pokles cien bytov v okrese Poprad. V Košickom kraji prispeli výrazne k poklesu priemernej ceny okresy Košice I a II, v Trenčianskom a Žilinskom kraji okresy krajských miest, pričom vo všetkých prípadoch išlo najmä o ceny bytov.

Ceny domov rástli predovšetkým v Nitrianskom kraji.

Aká je teda priemerná cena bývania EUR/m2 po krajoch?

Kumulatívne sú ceny v júni 2023 o takmer 9 % nižšie ako na ich vrchole v júli 2022.

Zdroje a citácie: Rýchly komentár NBS Ceny nehnuteľností pokračujú v miernom poklese

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *